ÇATI ARASI ISI YALITIMI NASIL YAPILMALI ?

Yazar yonetici 06/01/2018 0 Yorum

Çatı Arası Isı Yalıtımı Nasıl Yapılmalı ?
 

Binalardaki enerji kaçağının %25 gibi bir kısmının tavandan olduğunu düşünürsek konunun önemini daha iyi anlayabiliriz. Apartman, müstakil konut, villa, işyeri v.b yerlerde çatı arası ısı yalıtımı çatının şekline göre farklılık gösterebilir.

Çatı arası kullanılmayan oturtma çatılarda ısı yalıtımı genellikle tabla döşeme üzerine camyünü şilte serilerek veya taşyünü levha kullanılarak yapılır. Kullanılacak ürünler 8 cm,10 cm şilte camyünüdür, bunlarda aluminyum folyolu camyünü ve folyosuz camyünü olarak iki çeşittir.


(Önerilen ürünler: izocam camyünü 10 cm- knauf mineralcamyünü 10 cm ) Taşyünü levhalar, genellikle 60*120 cm ölçülerinde tabaka şeklinde değişik yoğunluklarda 40-50- 80-120- 150 gibi bulunmaktadır. ( Önerilen ürünler : İzocam taşyünü levha 5 cm )


Çatı arasının yaşam mekanı olarak kullanıldığı durumlarda ısı yalıtımı çatı ister ahşap ister çelik konstrüksiyon olsun ısı yalıtımı mertek arasına yapılarak çözülmelidir. Mertek aralarındaki boşluklar uygun ısı yalıtım ürünü ile doldurularak sabitlenmeli ve alttan alçıpan, osb, sunta, plastik lambiri, ahşap lambiri gibi v.b tavan malzemeleri ile kaplanmalıdır. Önerilen ürünler: aluminyum folyolu camyünü veya yoğunluğu yüksek taşyünü levhadır.

 

        

Bir yorum yaz